Elektrikli Araç Şarj İstasyonları

Elektrikli Araç Şarj Aletleri Nasıl Seçilir?

Elektrik Araç Malzemeleri

Elektrikli otomobiller hayatımıza girmeye başladı ve tüm otomobil kavramında ciddi değişiklikler yaşandı. Araçların elektrikli olması ile birlikte çevreye verilen hasar minimuma inerken insanların benzin istasyonlarına olan bağımlılığı da azalmış oldu. Uzun süre gönül rahatlığıyla kullanabileceği bir otomobil almayı düşünen kişiler son dönemde elektrikli araçları satın almayı tercih etmekte. Bu araçların maliyeti diğer otomobillere göre biraz daha yüksek olsa da uzun vadede muhteşem bir geri dönüş sağlayabiliyor.

Elektrikli araçların henüz yeni dönemde yaygınlaşmaya başlaması bu araçlara özel olarak üretilen parçalara ulaşımı da zor bir hale getiriyor. Otomobiller için yedek parça satışı yapan noktaların büyük bir kısmında elektrikli araçlar için yedek parça bulmak çok mümkün değil. Araçlarında yaşanan bir sorunda yedek malzeme bulmakta sıkıntı yaşayan kişilerin imdadına elektrik araç malzemeleri satan internet siteleri yetişmektedir. Bu sitelerde ihtiyaç duyulan malzemelerin tamamı rahatlıkla bulunabilirken olabilecek en uygun fiyatlar ile satın alınmaktadır.

Elektrikli Araç Şarj Kabloları

Otomobillerinin bataryasını değiştirerek çok daha uzun süre yol almayı düşünen kişiler hızlı bir şekilde şarj edebilmek için şarj kablolarına da ihtiyaç duymaktadır. Bu doğrultuda araçlarda yer alan bataryalara ve şarj girişlerine uygun bir kablo alınması gerekmektedir. İnternet üzerinden elektrik araç malzemeleri satan sitelerde her marka için en uygun kablolar yer almaktadır. Çok uygun fiyatlara satıldığı için kullanıcılar rahatlıkla kabloları eskidiğinde değiştirebilir.

Otomobiller satın alındığında şarj kabloları da yanında sunulur. Ancak tek bir şarj kablosu ile aracı kullanmak mümkün olmaz. Şarj kablosunun bozulması ya da farklı bir olumsuzluğun yaşanması durumunda hemen yedek kabloya geçilmesi gerekmektedir. Aksi halde araçlar şarj edilemeyecek ve kullanılamayacaktır. İnternet sitelerine girerek herkesin araçları için yedek bir kablo sipariş etmesi ve bunu güvenli bir kısımda tutması gerekir.

 

Elektrikli Araç Şarj Kablosu Fiyatları

Elektrikli Araç Şarj Kablosu fiyatları şarj kablosunun tipine, akım kapasitesine ve kalitesine göre farklılık gösterir.

Yüksek akım kapasiteli kablolar daha yüksek fiyatlıdır. Trifaz ve Monofaz kablolar arasında da fiyat farkları mevcuttur.

 

Elektrikli Araç Şarj Kablosu Tipleri

Şarj kabloları kullanılan ülke ve bölgelere göre farklılık gösterebilir.

Türkiye ve Avrupa’da AC – Hızlı Şarj için Tip 2 / Mennekes başlıklı şarj kabloları kullanılırken Amerika ve Japonya’da Tip 1 / J1772, Çin’de GB/T Tip Şarj Kabloları kullanılır.

Tesla’nın kendine özel şarj kablosu başlık tipi mevcuttur.

 

elektrikli araç şarj kablosu tipleri

DC ULTRA HIZLI ŞARJ KABLOSU SOKET TİPLERİ

DC Ultra Hızlı Şarj için Türkiye’de ve Avrupa’da CCS ve CHAdemo Tip Şarj Soketleri kullanılmaktadır.

Şarj İstasyonlarında iki farklı tipte şarj başlığı bulmak mümkündür.